metot bilişim
ankara web tasarım

Rot Balans Fiyat

Rot Balans Fiyat

Rot balans fiyat seçenekleri, araçtaki ayarların halihazırdaki durumuna, işletmenin fiyat politikalarına veya ek hizmetlerin talep edilme durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rot balans fiyat 2023 yılında da en çok araştırılan konulardan biridir. Fiyatlar; bu hizmetlerden hangisinin alındığıyla doğru orantılıdır. Sadece balans veya rot ayarı için işlemler yapılabileceği gibi her iki ayar birlikte de yapılabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, rot ayarının yapılabilmesi için öncelikle balans, yani denge ayarı yapılmış olmalıdır.

Rot Balans Ayarı Fiyat

Rot balans nedir? Balans, denge anlamına gelen bir kelimedir. Bu ayar, araç lastiklerine odaklanmaktadır ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Yılda en az bir kez ya da her 15 bin kilometreden sonra bu ayar yaptırılmalıdır. Balans ayarının yapılması, belli düzeyde bir bilgi birikimi gerektirdiğinden, ayarın profesyoneller tarafından yapılması önerilmektedir.

Balans ayarı ile lastiklerin iki yanının da ağırlığı birbirine eşitlenir. Bu ayarın belli aralıklarla güncellenmesi gerekmektedir. Rot ve balans, genellikle birlikte kullanılsa da aslında iki farklı ayarı ifade etmektedir. İyi yapılmış bir balans ayarı ne gibi faydalar sunar?

 • Tekerleklerin ağılığı, döndükleri eksen etrafında eşit olarak dağılır.
 • Lastik, direksiyon, rulman ve süspansiyon gibi aksamların aşınmasına neden olabilecek bir sorun ortadan kaldırılır.
 • Daha yüksek düzeyde yol güvenliği ve konforu sağlanır.
 • Araç tekerlerinden kaynaklanan titreşimlerin önüne geçilebilir.

Balans ayarı yapılmayan bir aracın rot ayarı yapılamaz. Rot ile tekerlerin açısı ayarlanmaktadır. Peki rot balans fiyatları ne kadar? Ceylan Oto Lastik yetkin personelleriyle profesyonel hizmet sunmaktadır. Rot balans fiyatları hakkında güncel bilgiler almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rot Balans Fiyat Ankara

Lastik, jant ile beraber aracın hareketinden sorumlu temel bir hareket aksamıdır. Lastiklere yönelik yapılan ayarlar, sürüş konforunu ve yol güvenliğini dahi etkilemektedir. Lastiklerin en uygun dengede işlevini yerine getirmesi gerekmektedir. Arzu edildliği gibi yapılan balans ayarı sayesinde, direksiyonda ya da araç koltuğunda titreşime neden olabilecek problemler giderilebilmektedir. Araçlar ne kadar uzun süre kullanılırsa, lastikleri de o kadar fazla hasar görme ihtimaliyle karşı karşıya kalır.

Rot balans ayar işlemleri, Ankara gibi metropollerde sıkça talep görmektedir. Araçlarının ayarlarını düzenli olarak yaptıran kişiler, yakıt tasarrufundan sürüş konforuna kadar pek çok alanda kazanım elde edebilir. Rot veya balans fiyatları;

 • Hangi ayar veya ayarların yapılacağına,
 • İşletmenin fiyat politikalarına,
 • Ek hizmetlerin talep edilme durumuna

Bağlı olarak değişebilmektedir. Güncel fiyatlar için bizimle iletişime geçebilir veya bizi ziyaret edebilirsiniz.

Rot Balans Fiyat

Rot Ayarı Bozuk Olursa Ne Olur?

Lastikler arası açının eşitlendiği rot ayarı, eğer araç kaza geçirmez ise kolay kolay bozulmamaktadır. Rot ayarının bozuk olması nasıl anlaşılır?  Ayarın bozukluğunda ilk fark edilen şeylerden biri, direksiyon açısının da bozulmuş olmasıdır. Bu durum sürüş konforuna da yansımaktadır. Ayrıca arabanın hareketinden sorumlu bileşenlerin ömrü, üzerlerine binen dengesiz ağırlıklar nedeniyle kısalacaktır.

Lastikler yere eşit bir şekilde temas etmeyeceği için düzensiz aşınmalar oluşabilecektir. Ani fren durumlarında araç, ayarın bozuk olduğu tarafa çekecektir. Böyle durumlar kazalara bile yol açabilmektedir. Bozuk rot ayarı durumunda, lastiklerin bir kısmı çok daha hızlı bir şekilde yıpranacak ve eskiyecektir.

Rot Balans Fiyat

Rot Balans Ayarı Ne Kadar Sürer?

Balans ayarı temelde, ağırlığın tüm lastiklere eşit olarak dağılmasını sağlamak için yapılmaktadır. Bu ayarda bir bozukluk varsa, özellikle de araç yüksek hızlara çıktığında daha belirgin hale gelecektir. Rot ve balans ayarları, araç performansını doğrudan etkileyebilmektedir. Balans veya rot ayarlarının yapılması genellikle 25-30 dakika civarında sürmektedir.

Balans ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

 • Sarsıntılı bir sürüş deneyimi yaşanıyorsa,
 • Direksiyonda veya koltukta titremeler gözleniyorsa,
 • Lastiklerin tümü eşit şekilde dönmüyorsa,
 • Genel yolculuk deneyimi az da olsa sarsıntılı oluyorsa

Ayarların yenilenme vakti gelmiş olabilir. Bahsi geçen sorunlar, janttaki bir soruna da işaret edebilir. Yamuk jant gibi problemlerin varlığında balans ayarı yapılamayacaktır. Bunun gibi durumlarda öncelikle jantın onarılması veya değiştirilmesi gerekmektedir.

Balans ayarı nasıl yapılır? Deneyimli personel tarafından tüm lastikler sökülür. Ardından basınç kontrolü yapılır ve herhangi bir problem olup olmadığına bakılır. Lastik balans makinesi yardımıyla tekerler döndürülür. Bu esnada, makinen bağlı olduğu bilgisayarlı sistem, durum hakkında bilgi sunar. Veriler dikkate alınarak gerekli ayarlar yapılır.