metot bilişim
ankara web tasarım

Lastik Sökme Takma

Lastik sökme takma işlemi ister binek ister ticari olsun tüm araçlar için belli zamanlarda ihtiyaç duyulabilen rutin bir işlemdir. Hasar gören veya bütünlüğü bozulan lastiklerin değiştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda mevsim değişiklikleri de yaz veya kış lastiği kullanımını gündeme getirmektedir. Bu nedenle dönemlik olarak lastikler sökülüp yenileri takılmaktadır.

Lastik sökme takma fiyatı ya da başka bir deyişle lastik değişim ücreti, işlemin hangi yöntemle veya hangi makinayla yapıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Araç söz konusu olduğunda lastikler büyük öneme sahiptir. Jantın üzerinde konumlanan temel bir hareket bileşeni olmasının yanı sıra güvenli bir sürüş deneyimi için de yüksek performanslı lastiklere ihtiyaç duyulmaktadır.

Lastik Sökme Takma Makinası

Lastik sökme makinası genellikle, binek araç lastikleri ve ağır vasıta lastikleri için farklı model seçeneklerine sahiptir. Makinalar, tam otomatik veya yarı otomatik gibi özelliklerde olabilir. Pek çoğu çift devirli olacak şekilde çalışmaktadır. Peki makinalar aracılığıyla lastik sökme ve takma işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle hava basıncını tahliye etmek amacıyla subap iğnesi eski lastikten sökülüp alınır. Tüm hava boşaltıldıktan sonra, sökme makinası aracılığıyla eski lastik janttan ayrılır. Yeni lastik janta uygun ebatlarda olmalıdır. Ayrıca hasarlı ve yıpranmış jantlar kullanılmamalıdır. Böyle bir durum söz konusu ise jant değişimi veya tamiri yapılmalıdır. Ceylan Oto Lastik hem jant hem de lastik değişimi alanlarındaki hizmetlerini sürdürmektedir.

Uzman personel, lastik topuğunu ve jantı, lastik üreticisinin onay verdiği bir montaj kremi ile kaplar. Sonrasında sökme-takma makinası yardımıyla lastik janta takılır. Lastikler bir iç lastik barındırıyorsa, bu kısım da değiştirilir. Çünkü bu bölüm, kullanım süresi boyunca esneyebilir ve katlanabilir. Yeniden kullanılan iç lastikler, bir anda yırtılabilir.

Lastik Sökme Takma Nasıl Yapılır?

Lastik sökme ve takma işlemindeki adımları sıralamaya devam edelim. Yeni lastik janta geçirildikten sonra sırada lastiğin şişirilmesi vardır. Şişirme öncesinde lastik sıkıca sabitlenmelidir. Sabitlenmeyen lastiklerin şişirilmesi riskli bir durumdur. Uzman personel bu durumun bilincinde olduğundan, işlem sırasında lastik ve kendisi arasında uygun bir boşluk bırakır.

Genellikle basınç göstergesine sahip, yeterli uzunluktaki bir hortum aracılığıyla şişirme işlemi gerçekleştirilir ve basınç ayarlanır. Gerekli ayarlamalar tamamlandığında, lastik değişimi de başarıyla sona erer. Lastik sökümü, makina yardımıyla ya da manuel olarak başarıyla gerçekleştirilebilir.

Lastikler, araç performansını ve yakıt tasarrufunu dahi etkileyebilen önemli bir hareket aksamıdır. Gerektiğinde zorlu hava şartlarına dayanmaları beklenmektedir. Bu amaçla lastik değişimi zamanında gerçekleştirilmelidir.

Lastik Hizmetleri

Ceylan Oto Lastik tarafından jant ve lastiklere yönelik pek çok hizmet sunulmaktadır. Lastik oteli, balans, lastik tamiri, jant satışı ve tamiri de bunlar arasındadır. İşletmemiz, uygun fiyatları kaliteyle buluşturmayı ilke edinmiştir. Lastik sökme ve takma işleminin manuel yöntemlerle nasıl yapıldığı da merak konusu olmaktadır.

İşlem yeterince aydınlık bir ortamda ve gerekli güvenlik önlemleri alınarak yapılmalıdır. Öncelikle tekerlek somunları gevşetilir. Tekerlek bijonlarını gevşetmek için de anahtar kullanılır. Ardından kriko yardımıyla araç bir miktar kaldırılır (3-4 cm kadar). Yedek lastik dış taraftan tutularak tekerleğe yerleştirilir. Bijonlar da elle yerleştirilir ve kriko ters yönde çevrilerek aracın alçalması sağlanır.

Araç tamamen yere inince somunlar anahtar ile tamamen sıkılır. Ardından jant kapağı yerleştirilir. Kapağın oturması için üzerine vurulmasında bir sakınca yoktur. Yedek lastik satın alırken hava basıncına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sınırları Zorlamaya

Hazırmısın?

Ankara’daki en kapsamlı off road lastik çeşitleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz!

0507 547 06 68

Detaylı Bilgi ve Fiyatlar İçin Bizi Arayın

Sınırları Zorlamaya

Hazırmısın?

Ankara’daki en kapsamlı off road lastik çeşitleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz!

0507 547 06 68

Detaylı Bilgi ve Fiyatlar İçin Bizi Arayın

Lastik Değiştirme

Lastiklerin aşınması veya yarılması gibi olumsuzluklara sıklıkla rastlanmaktadır. Bu tür durumlarda profesyonel bir ekipten yardım alınması ve lastiklerin vakit kaybedilmeden değiştirilmesi önerilmektedir. Araçlarınızın lastikleri;

 • Zamanın yıpratıcı etkisi,
 • Uzun kilometreler yapma,
 • Engebeli yollarda kullanım ve
 • Çeşitli kazalar

Sonucunda aşınabilir.

 • Binek araçlar
 • Tır
 • Kamyon
 • Otobüs
 • İş makinası

Olarak sıralayabileceğimiz tüm araç türleri için lastik sökme ve takma uygulaması yapılabilmektedir. Lastikler değiştirildikten sonra rastgele ortamlarda değil, yapısına zarar gelmeyecek uygun ortamlarda muhafaza edilmelidir. Bu amaçla lastik oteli denilen yapılar oluşturulmuştur.

4 lastik sökme takma ücreti kullanıcılar tarafından en çok araştırılan konuların başını çekmektedir. Ücretler;

 • Lastiğin hangi teknikle değiştirildiği
 • Lastiğin çapı
 • Talep edilen ek hizmetler
 • İşletmenin fiyat politikaları

Şeklinde sıralayabileceğimiz bazı faktörlerden etkilenmektedir. Ücretler hakkında güncel bilgiler edinmek ve hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.