metot bilişim
ankara web tasarım

Off Road Lastik

Off Road Lastik gibi tüm diğer lastiklerin de temel amacı aracın yola tutunabilmesidir. Fren mesafesi, aşınma miktarı, yol tutuşu ve sürüş konforu gibi pek çok unsur lastik tercihinizle doğrudan ilişkilidir.

Eğer off road lastik arayışındaysanız doğru ürünü satın almak normal sürüş koşullarına göre çok daha önemlidir. Bilindiği üzere off road lastiklerin hareket zeminleri normal koşullara göre dizayn edilmemiştir. Bu sebeple daha geniş çaplı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz ihtiyacınız olan her türlü lastik tercihinde size yardımcı olabiliriz.

Konu etiketleri: malatesta, ziarelli, bf goodrich, extreme, bogger, mud terrain, jant lastik fiyatlari fiyatları, arazi, maxxis, 4×4, tekerlek, kar lastiği, çamur, bogger lastik, kış lastiği

Off Road Lastik Nedir?

Dilimize; zor koşullar – arazi yolu olarak çevrilse de off road lastikler çok geniş alanlarda kullanılabilir. Genellikle doğa tutkunları ve yaptığı iş gereği arazi yollarını sıklıkla tercih eden şahıs ve şirketler tarafından tercih edilmektedir. Pek çok markanın, piyasada oldukça fazla çeşitte off road lastikleri bulunur.

Ceylan oto lastik olarak off road lastik alışverişlerinizde size ihtiyacınız olan teknik desteği sağlayabiliriz. Zorlu arazi koşullarında siz ve aracınız için en uygun tipte lastiği rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yapısı itibariyle all terrain ve mud terrain olmak üzere iki sınıf içerisinde bu lastikleri incelemek yanlış olmayacaktır. Son dönemlerde extreme tip lastiklerde çok aranıp kullanılmaya başlanmıştır. Yalnız ülkemiz şartları için özel olarak arazi veya parkura çıkmıyorsanız at ve mt yeterli olacaktır.

Tabi ki tercih edilen markanın teknolojik alt yapısı, kullandığı malzeme kalitesi ve diğer seçeneklerini göz ardı etmemekle beraber araç tipiniz ve kullanım alışkanlıklarınıza göre önce iki tip lastik arasında kendinizi sınıflandırmanız gerekecektir.

Hangi Tip Off Road Lastiği Tercih Etmeliyim

Tercih konusu, tamamen sizin şahsi alışkanlıklarınıza bağlıdır. Eğer ticari bir faaliyet gösterecekseniz de bu sefer yolculuğun sıklıkla yapıldığı yerlere göre lastiğinizi tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Şimdi dilerseniz tiplerine göre off road lastikleri incelemeye devam edelim.

AT Tip Off Road Lastikleri

AT tip lastikler, her alanda kullanılabilecek şekilde tasarlanmış lastiklerdir. Hem şehir yaşantısına uyumlu hem de arazi koşullarına uygun şekilde üretilirler. Başka bir deyişle dört mevsim olarak adlandırılan lastiklere de kısmi de olsa benzerlik gösterebilir.

Kimler AT Tip Lastik Kullanmalı

Benim şehirde evim var. İş yerim biraz arazide kalıyor diyorsanız kullanabilirsiniz. Yarı yarıya arazide ve şehir içerisinde iş yapan bir kamyonunuz varsa da kullanabilirsiniz. Genellikle isminde yer alan all terrain açılımından dolayı asıl arazi lastiği olarak bu tip gösterilmektedir.

Oysa ki bu tip lastik; off road lastiklerin biraz daha şehir hayatına uygun olacak şekilde yumuşatılmış versiyonudur.

Sıklıkla zorlu arazi koşullarında araba sürmeniz gerekiyorsa, ya da bütünüyle şehir hayatı içerisinde yaşantınıza devam ediyorsanız At tip lastikten uzak durmanızı tavsiye ederiz. Biraz daha ılımlı arazi lastiği olarak anılabilirler. Bu sebeple adındaki off road ibaresine aldanıp çok yoğun taşlık – kayalık araziler üzerinde yol yaparsanız beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

MT Tip Off Road Lastikleri

Bu tip lastikler ise off road ruhunu daha iyi yaşamak isteyenlerin tercihidir. Aracınızı çok az asfaltta çoğunlukla arazide sürüyorsanız mt tip lastikleri tercih edebilirsiniz. Yalnız burada arazi olarak kast ettiğimiz alanlar; taşlık, kayalık, çamurlu ve sert zeminler için geçerlidir.

Mt tip off road jant lastik daha çok arazide yaşamayı, şehir hayatına tercih edenlerin seçtiği jantlar arasında yer alır. At tiplere göre mt tipler arazi şartlarına daha uyumlu olsa da yapıları itibariyle buzda kayma gibi bazı sorunlar ortaya çıkarabilirler. O sebepten taşlık ve yumuşak çamur gibi arazi koşulları bu lastikler için çok daha uyumludur.

Burası Çok Önemli!

Zorlu arazi koşulları dendiğinde akıllara hemen hemen tüm zorlu doğa koşulları gelir. Oysa ki buz tutmuş bir asfalt, off road araçlarının uzmanlık alanı içinde yer almaz. Bu sebeple aracınız kayarsa suçlu off road lastikleriniz olmamalıdır. Çünkü daha sert yapılara karşı mücadele edecek bir lastiğin kaymamasını beklemek mantıksızdır.

MT Tip Off Road Lastiği Genel Özellikleri

Mt tip, asfalt yol varlığının az olduğu bölgelerde tercih edilebilir. Kullanıcıları konforu doğa içerisinde olmaya tercih etmeyeceklerse, mt tip off road lastikleri kullanabilirler. Ayrıca bu lastiklerin bazı dezavantajları olduğunu da kabul edilmelidir.

At – Mt Lastik Farkı Nedir?

Biraz önce de altını çizdiğimiz gibi buzlu zeminde hareket ederken at tip off road lastiğinin biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Mt lastikler At lastiklere göre neredeyse iki kat daha zorlu arazi şartlarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. En büyük dezavantajı ise; çok ses alması ve konfor konusunda sınıfta kalması (at tipe göre) olabilir. Sonuç olarak her iki tip off road lastikleri de ülkemizin pek çok bölgesindeki arazi şartlarına rahatlıkla adapte olabilmektedir.

Hankook Off Road Lastikler

Bu kategoride karşımıza ilk olarak Hankook rt03 m/t çıkıyor. Son dönemlerde ülkemizde de hayran sayısı artırmayı başaran Hankook markasının kalitesini bu lastikte net bir şekilde görmek mümkün oluyor. Satın almak isterseniz mt tip off road lastik seçenekleri arasında değerlendirmeye alınabilir. Zigzag Omuz Tırnakları Zigzag şekilli omuz deseni, daha iyi bir arazi çekiş gücü sunar (Kuru zemin: 100km/s, Islak zemin: 80km/s).

Eğer at tip bir lastik satın almak istiyorsanız bu sefer de tercihinizi Hankook rf11 a/t2 ürününden yana kullanabilirsiniz. Daha keskin diş bloğu kenarları, daha fazla çekiş gücü ve karlı zemin performansı sunar. Kademeli blok kenarı teknolojisiise gürültüyü azaltır.

Her iki lastikte yüksek kullanıcı memnuniyet yorumuna sahip lastikler arasında yer almaktadır. Bu ürünlerin fiyatları hakkında bilgi almak için off road lastik fiyatları başlığımıza göz atabilirsiniz. İsterseniz iletişim bölümünden bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi sahibi olmanız da mümkün olabilir.

Hankook rf11 a/t2
Hankook rf11 a/t2
Hankook rt03 m/t
Hankook rt03 m/t
Hankook Dynapro MT - 4x4 ve SUV Lastikler

Bf Goodrich Off Road Lastikler

Son dönemlerde popüler olan, Bf Goodrich markasının iki farklı ürününden bahsedebiliriz. Yine at tip; Bf goodrich all terrain ko2 a/t ve Bf goodric mudterrain km3 olmak üzere iki farklı lastik ön plana çıkıyor. Son dönemlerde satış istatistikleri ve müşteri memnuniyeti artan lastikler arasında yer almaktadır. Önceki modellere kıyasla

  • %20 daha güçlü yanaklar
  • Daha uzun lastik ömrü
  • Karda %15 daha iyi çekiş
  • Çamurda daha iyi çekiş

Gibi avantajlar sunar. Bu iki model lastiğin kullanıcıları da kaygan zemin sorunundan bahsedilmektedir. Oysa ki yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi kaygan asfalt zeminde araç kullanmak istiyorsanız farklı tip bir lastik tercihinde bulunmanız gerekmektedir. At ve Mt tip lastikler daha çok arazi için tercih edilmelidir.

Bf goodrich all terrain ko2 a/t
Bf goodrich all terrain ko2 a/t
Bf goodric mudterrain km3
Bf goodric mudterrain km3

Kumho Off Road Lastikler

Kısaca bahsettiğimiz off road lastikler arasında Kumho kl71 ve Kumho at51 bulunuyor. Bu iki tip lastikte fiyat performans açısından oldukça başarılı bir tercih olabilir. Kullanıcıların çoğunlukla olumlu yorumlarla bahsettiği lastikler arasında yer aldığı için burada değindik.

Extreme Off Road Lastikler

At ve Mt tipin dışında bir de Extrem tip off road lastikleri bulunmaktadır. Bunlar tamamen sert zemin, zorlu arazi şartları ve ağır iş kollarında kullanılmaktadır. Bu lastiklerden bahsederken 4×4 arazi lastikleri başlığını verseydik abartı olmazdı. Çünkü son dönemlerde piyasaya sürülen arazi lastikleri arasında en fazla bu tanımlamayı extreme tip off road lastikleri hak etmektedir.

Kumho kl71
Kumho kl71
Kumho at51
Kumho at51

Sınırları Zorlamaya

Hazırmısın?

Ankara’daki en kapsamlı off road lastik çeşitleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz!

0507 547 06 68

Detaylı Bilgi ve Fiyatlar İçin Bizi Arayın

Sınırları Zorlamaya

Hazırmısın?

Ankara’daki en kapsamlı off road lastik çeşitleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz!

0507 547 06 68

Detaylı Bilgi ve Fiyatlar İçin Bizi Arayın

Off Road Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Genellikle lastiğin boyutlarının değişmesi arabaya herhangi bir işlem yapmadan yükseltme imkanı sağlamaktadır. Bu durum kullanıcılar tarafından olumlu karşılanır yalnız aracınızın üreticisinin önerisinin çok da dışına çıkmamanız önemli olabilir. Çünkü bazı durumlarda fazla yükseltme arazi şartlarında sanılanın aksine olumsuz sonuçlarda doğurabilmektedir.

Off Road Lastik Fiyatları

Bir off road aracının tam olarak çalışabilmesi için arazi kabiliyetinin muhafaza edilmesi şarttır. Genellikle off road lastik fiyatları temelinde alışveriş yapılmaktadır. Oysa ki arazi şartları günlük kullanımdan çok farklı olduğu için tam ihtiyacınıza uygun bir ürün tercih etmeniz sizin açınızdan daha yararlı olabilir.

Arazi tekerlerini her zaman için kendi yol grubunda kullanmak gerekmektedir. Başka bir deyiş ile problemsiz bir şekilde off road lastiklerle asfaltta gidiyor olmanız onların o yola uyumlu olduğu anlamına gelmez.

Pek çok off road lastik arazi şartlarında kullanılması durumunda arazi kabiliyetlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Bu dışardan çok gözlenemeyen bir durum olduğu için genellikle kullanıcılar böyle problemlerde markayı sorumlu tutabilirler.

Eğer uzun süre boyunca şehir yolu içerisinde ve asfaltta yolculuk yapacaksanız çok zaman kaybetmeden lastiklerinizi o süre içerisinde değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bu durum zaman ve ekonomik olarak sizi bunaltmamalı aksi takdirde arazi de daha büyük sorunlarla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Bir diğer önemli konu başlığı da off road lastik kaplama yaptırmaktır. Özellikle büyük farklı ebatlarda yer alan lastiklerde bu işleme de başvurulabilmektedir.