metot bilişim
ankara web tasarım

Balans

Balans araç lastikleri için düzenli olarak yapılması önerilen, denge ayarı olarak da bilinen ayardır. Yılda en azından bir kez ya da her 15 bin kilometrede bir lastiklere denge ayarı yapılması tavsiye edilmektedir. Bu ayar, lastiklerin ideal dengede kalmasını sağlamaktadır.

Balans nedir ne işe yarar? Bir araç için lastik, jant ile birlikte hareketi sağlayan temel bileşenlerden biridir. Aracın yol tutuşunu, yakıt tasarrufunu ve yol güvenliğini etkileyen vazgeçilmez bir unsurdur. Bu nedenle lastiklerin en ideal dengeyi sağlayacak şekilde ayarlanması önem arz etmektedir. Ayarı doğru yapılan lastikler, rahat ve konforlu bir sürüş deneyimi sağlamaktadır.

Kamyon Lastikleri

Rot Balans

Balans ne demek? Denge ayarının temel amacı, direksiyonda ya da sürücü koltuğunda titreşime sebep olabilecek sorunların giderilmesini sağlamaktır. Böylece lastiğin her iki yanının ağırlığı birbirine eşit olur ve denge korunur. Araçların kat ettikleri kilometre ne kadar fazla olursa o kadar çarpma, darbe gibi zorlu koşullarla karşı karşıya kalabilir.

Trafik kazaları, kaldırıma çarpma gibi durumlar da denge ayarının bozulmasını hızlandıran faktörlerdendir. Bu ayarın belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Denge ayarının düzgün bir şekilde yapılması sayesinde

  • Tekerin ağırlığı, dönme ekseni çevresine eşit bir şekilde dağılır.
  • Daha konforlu ve güvenli bir sürüş sağlanır.
  • Lastiklerin aşınma sebeplerinden birinin önüne geçilir.
  • Süspansiyon, rulman ve direksiyonun da erken aşınmasına engel olunur.

Ayrıca rot servisi sayesinde daha keyifli ve verimli bir sürüş deneyimi sağlayabilirsiniz. Rot ve denge ayarı birlikte anılsa da genel olarak iki farklı işlemi tanımlamak için kullanılır. Denge ayarı sağlanmadan rot ayarının yapılabilmesi olanaksızdır. Denge ayarı ile araç tekerleklerinin yüksek bir hızda, ağırlık merkezi kaynaklı titreşimleri engellenir. Rot ile de tekerleklerin açısına yönelik ayarlamalar gerçekleştirilir.

Balans Ayarı Nedir?

Bu ayarın pek çok avantajından daha önce bahsetmiştik. Ayar, ağırlığın tüm lastiklere eşit oranda dağılmasını sağlamak amacına yönelik gerçekleştirilmektedir. Denge ayarındaki bozukluk, özellikle araç yüksek hızlara çıktığında daha da belirginleşir.

Denge ayarı araç performansına doğrudan etki etmektedir. Denge, tekerleklerin açı ve yönlerinin eşit olması durumudur. Araç bu sayede uzun yolda dahi yüksek performansla yoluna devam edebilir. Peki denge ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

  • Sarsıntılı bir yolculuk yaşanıyorsa,
  • Direksiyonda titremeler meydana geliyorsa,
  • Özellikle de yüksek hızlarda araç yoldan çıkacakmış gibi bir his veriyorsa,
  • Bütün lastikler eşit olarak dönmüyorsa

Denge ayarı bozulmuş olabilir. Bu sorunlar aynı zamanda jantlardaki bir probleme de işaret ediyor olabilir. Jantlar yamuksa denge ayarı başarısız olacaktır.

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarı ile lastikler arasındaki açı eşitlenmektedir. Eğer otomobil kaza geçirmediyse ya da sert bir çukurluğa girmediyse, bu ayar kolay kolay bozulmaz. Rot ayarı yapılabilmesinin ön koşulu, öncesinde denge ayarının yapılmasıdır.

Rot bozuk olduğunda ne olur? Böyle bir durumda ilk fark edilen şey, direksiyon açısının bozuk olmasıdır. Bu, sürüş konforunu olumsuz yönde etkileyecektir. Hareket aksamlarına dengesiz olarak binen ağırlıklar sebebiyle bu aksamların ömrü kısalacaktır.

Bozuk ayarlarda lastikler yere eşit olarak temas etmeyeceği için düzensiz aşınmalar meydana gelebilecektir. Bir ani fren yapıldığında araç, ayarın bozuk olduğu yöne doğru çekecektir. Bu tür durumlar kazalara dahi yol açabilmektedir. Rot ayarı bozukluğunda lastiklerin bir bölümü çok daha hızlı bir şekilde eskiyecektir.

Rot ve denge ayarınızı belli aralıklarla kontrol ettirerek keyifli ve güvenli bir sürüşün tadını çıkarabilirsiniz!

Kamyon Lastikleri

Denge Ayarı Nasıl Yapılır?

Öncelikle dengenin ayarlanması profesyonellik gerektiren bir işlem olarak deneyimli personel tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu konuda bilgisi veya deneyimi olmayan kişiler tarafından yapılmaya çalışılması tavsiye edilmemektedir.

Araç lastiklerine yönelik denge ayarının yapılabilmesi için öncelikle tüm lastikler sökülür. Ardından lastik ve jantlara yönelik basınç kontrolü gerçekleştirilir. Herhangi bir bozukluk/sorun tespit edilirse önce bu sorunların giderilmesi önerilir. Denge ayarı makinesi yardımıyla tekerlekler döndürülür ve bu sırada cihazın bağlı olduğu bilgisayar sistemi, denge ayarının durumu hakkında veri sunar. Bu bilgi dikkate alınarak ustalar tarafından gerekli ayarlamalar yapılır ve işlem tamamlanır.

Ceylan Oto Lastik, deneyimli ekibiyle denge ayarınızı büyük bir titizlikle gerçekleştirmektedir. Lastik ve jant gibi aksamlara yönelik hizmet talepleriniz için Ceylan Oto’yu ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca iletişim bilgilerimizi kullanarak aklınızdaki tüm soruları bize ulaştırabilirsiniz.

Sınırları Zorlamaya

Hazırmısın?

Ankara’daki en kapsamlı off road lastik çeşitleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz!

0507 547 06 68

Detaylı Bilgi ve Fiyatlar İçin Bizi Arayın

Sınırları Zorlamaya

Hazırmısın?

Ankara’daki en kapsamlı off road lastik çeşitleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz!

0507 547 06 68

Detaylı Bilgi ve Fiyatlar İçin Bizi Arayın