metot bilişim
ankara web tasarım

Ankara Rot Balans

Ankara Rot Balans

Ankara rot balans ayar işlemlerinin sık talep gördüğü bölgelerden biridir. Hem şehrin yoğun nüfusu hem de araç sayısının fazlalığı bunda etkili olmaktadır. Rot ve balansın doğru ayarlanması halinde, yakıt tasarrufu ve sürüş konforu artmaktadır.

Ankara rot balans tavsiye edilirken her zaman ön sıralarda gelen işletmemiz Yenimahalle’de hizmet vermektedir. Profesyonel ekibimiz, uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren pek çok alanda başarıyla çalışmaktadır. Balans ayarı gibi uygulamaların yanı sıra jant-lastik tamiri ve lastik oteli gibi hizmetlerimiz de bulunmaktadır.

Ankara Rot Balans Fiyatları

Balans ayarı veya başka bir deyişle denge ayarı, düzenli olarak yapılması önerilen, lastiklerin önerilen denge düzeyinde kalmasını sağlayan bir uygulamadır. Lastik, araçlar için jant ile beraber vazgeçilmez bir hareket aksamıdır. Lastiğin durumu; yol tutuşunu, sürüş güvenliğini ve yakıt tasarrufunu etkilemektedir.

Rot ayarı ise direksiyonla lastik arasındaki etkileşime yöneliktir. Kötü yapılmış bir ayar, aracın sola veya sağa çekmesi gibi sorunları beraberinde getirebilir. Rot ayarından önce araç bazı analizlerden geçer. Bilgisayarlı sistemler veya özel ekipmanlar aracılığıyla mevcuttaki rot ayarı hakkında bilgi edinilir. Elde edilen veriler doğrultusunda ayar yenilenir.

Peki rot balans ayarı ne kadar tutar? Güncel fiyatlar hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ankara merkezli Ceylan Oto, jant ve lastik alanlarında da faaliyet gösteren deneyimli bir ekibe sahiptir.

 • Rot balans ayarı
 • Jant değişimi
 • Jant tamiri
 • Lastik değişimi
 • Lastik tamiri
 • Lastik oteli

Şeklinde sıralayabileceğimiz hizmetler için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Rot Balans

Rot Balans Ankara

Lastiklerin en ideal dengeyi yakalayacak biçimde ayarlanması önemlidir. Doğru ayarlar, daha rahat ve güvenli bir yolculuk deneyimini beraberinde getirebilir. Balans (denge) ayarının en temel amacı, direksiyon ve sürücü koltuğu gibi bileşenlerde meydana gelebilen titreşim sorununu gidermektir. Gidilen yol ne kadar fazla olursa, araç lastiklerinin darbe alması veya aşınması ihtimali de o kadar artmaktadır. İyi yapılmış bir balans ayarı sayesinde;

 • Daha güvenli ve stabil bir sürüş deneyimi yaşanır.
 • Lastik, süspansiyon ve rulman gibi bileşenlerin ömrü uzar.
 • Tekerlerin ağırlıkları, dönme ekranı etrafına eşit oranda dağıtılır.

Peki balans ayarı nasıl yapılır? Bu ayarın yapılması, belli bir bilgi birikimi gerektirdiğinden deneyimli personel tarafından gerçekleştirilmelidir. İlk adım olarak aracın lastikleri sökülür. Ardından farklı problemler olup olmadığını görmek için basınç kontrolü yapılır. Balans ayarı makinesi yardımıyla tekerler döndürülür. Bu sırada cihazın bağlı bulunduğu bilgisayarlı sistem, ayarın durumu hakkında bilgi sunar. Bu veri dikkate alınarak balans ayarı yapılır.

Rot Balans Ayarsız Olursa Ne Olur?

Rot ve balans ayarları, araç performansına doğrudan etki etmektedir. Bu ayarlar, tekerleklerin açı ve yön anlamında eşit konumda olmasını sağlar. Örneğin rot ayarı ile lastikler arasındaki açı eşit bir hale getirilmektedir. Kaza durumları haricinde, rot ayarının bozulması kolay kolay mümkün olmaz. Rot ve balans ayarsız olursa ne olur?

 • Sürüş konforu düşer.
 • Hareket aksamlarının ömrü kısalır.
 • Direksiyon açısı bozulur.
 • Lastikler yere eşit olarak temas etmez.
 • Lastiklerde düzensiz aşınmalar gözlenebilir.
 • Ani fren yapılması halinde araç, ayarın bozuk olduğu tarafa yönelir.

Rot balans kaç yılda bir yapılır? Rot, kolayca bozulabilen bir ayar değildir. Bu nedenle ancak çeşitli kazalar meydana gelirse kontrol ettirilmelidir. Balans ise her yıl düzenli olarak güncellenmesi gereken bir ayardır. Bu noktada bir başka ölçüt ise 15 bin kilometrenin kat edilmiş olmasıdır.

Rot Balans Bozuksa Nasıl Anlaşılır?

Kaldırıma çıkma veya çukura girme gibi durumlar balans ayarının bozulmasına sebebiyet verebilir. Bu ayarın arzu edildiği gibi yapılması halinde, lastiklerin her iki yanı da aynı ağırlık değerine sahip olur. Bozuk balans ayarı, özellikle de araç yüksek hızlara ulaştığında kendisini fark ettirmektedir. Bozuk balans ayarının yol açtığı durumlar nelerdir?

 • Sarsıntılı bir sürüş deneyimi
 • Direksiyonun veya sürücü koltuğunun titremesi
 • Özellikle de yüksek hızdayken arabanın yoldan çıkacakmış gibi bir izlenim oluşturması
 • Lastiklerin eşit bir şekilde dönmemesi

Şeklinde sıralanabilir. Rot ayarının bozulması halinde ise direksiyon açısı bozulmaktadır. Rot ve balans terimleri bazen bir arada veya birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Ancak ikisi de farklı ayarlamaları ifade etmektedir. Balans ayarlanmadan rot ayarına geçilememektedir. Balans sayesinde, araç tekerlerinin ağırlık merkezinden kaynaklanan titreşimlerinin engellenmesi hedeflenmektedir. Rot ayarı ise tekerlerin açısını düzeltmek amacıyla yapılmaktadır.

Ankara Rot Balans