metot bilişim
ankara web tasarım

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır sorusu, değişen mevsim şartları ile birlikte en fazla aranan sorular arasında yer alıyor. 2021 yılının sonbahar mevsiminin başlangıcından itibaren birçok sürücü, ne zaman kış lastiği takılması sorusunun cevabını arıyor.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır sorusunun her yıl için belirlenen net bir tarihi bulunmuyor. Bunun sebebi; her geçen yılın mevsim koşullarının farklı zaman dilimlerinde farklı sertlik derecesinde geçmesinden kaynaklanıyor.

Sürücüler için hayati öneme sahip olan kış lastiği kullanımı da özellikle yağmurlu ve karlı havalarda can güvenliğinin sağlanmasında yardımcı olduğu; sonbahar başlangıcından itibaren verilen kişisel kararlara göre takılabiliyor.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır 2021?

Kış lastiği takılması, genel olarak farklı segmentteki araçlar için resmi kararlara bağlı olarak yaptırıma tabi tutulan bir uygulamadır. 2021 yılı içerisinde farklı coğrafi bölgelerde birçok şehirde henüz uygulanmaya başlanan lastik kullanımı, bazı şehirlerde ise hava muhalefetine bağlı olarak henüz gerçekleşmemektedir.

Halk arasında genel kanı olarak özellikle karasal iklimde yer alan şehirler için sonbaharın ikinci çeyreğinden itibaren kullanımların yaygınlaştığı bilinmektedir. Hem oto lastikçiler içerisinde oluşacak sıra ve kalabalıktan kurtulmak hem de önceden önlem almak isteyen vatandaşlar, özellikle Ekim ayını, kış lastiği takılması için uygun ay olarak beyan etmektedir.

Ekim Ayında Kış Lastiği Takılır Mı?

Ekim ayında kış lastiği takmak isteyen vatandaşlar, bulundukları şehir şartlarına göre modellerini seçmelidir. Özellikle sarp yokuşlu veya sürekli yağışlı bir coğrafyada yaşayan sürücüler, lastik kanallarının sağlığını ve su tahliye oranları yeterli olan lastiklerin modelini tespit etmek zorundadır.

Ekim ayında kış lastiği takılır mı sorusuna verilecek genel cevap tabii ki olumlu olacaktır; fakat Akdeniz iklimi şartlarını taşıyan bölgelerde bu süre birkaç hafta daha ileriye ertelenebilmektedir.

2021 Kış Lastiği Uygulaması

Ekim ayı belirtildiği üzere genel olarak kış lastiği takılması için uygun görülmektedir. Türkiye şartlarında daha önceki yıllarda alınan referanslar ile en yaygın şekilde kış lastiği takma işlemi ise Kasım ayında yapılmaktadır.

Binek ve düşük segmentli araçlarda cezai yaptırım uygulaması bir tavsiye sınırında kalırken; bazı araç tiplerinde kış lastiği kullanmamanın para cezası sonucu doğurduğu bilinmektedir.

Resmi olarak 2021 yılı kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2021 tarihinde başlamaktadır. Takip eden yılın ilkbahar ayının ilk günlerine kadar devam ettirilmesi uygun görülen kış lastiği takma zorunluluğu, bu yıl bazında 1 Nisan 2022 tarihi itibari ile son bulacaktır. Mevsim şartlarında gelişecek olan olağan dışı bir durumda ise bu tarihin bir ay kadar ertelenmesi resmen mümkün olmaktadır.

Her araç için geçerli olmayacak olan kış lastiği takma zorunluluğu bu etapta şehirlerarası yolcu taşımacılığında geçerli olacaktır. Can güvenliği açısından önem arz eden uygulama aynı zamanda yük taşıyan araçlar için de geçerli olacaktır.

Resmi olarak belirtilen uygulamanın aksi bir şekilde yola çıkan araçlar için ilk kesilecek cezai yaptırım 835 TL olacaktır.

Kış Lastiği Fiyatları

Kış lastiği fiyatları çeşitli sebeplerle marka ve modeller içerisinde farklılık göstermektedir. Özellikle lastik kullanımında belirleyici olan husus; takılacak olan lastiğin raf ömrünün ne kadar kaldığı, yani imal edilen lastiğin üretim tarihinin ne zaman olduğu hususudur.

Ceylan Oto Lastik olarak stoklarımızda daima en güncel tarihli lastikleri bulundurarak hizmetlerimize devam ederken, aynı zamanda aracınız için en uygun ölçü ve teknik özelliklere sahip olan araç lastiklerine sahip olmanız için gerekli usta görüşü ve danışman hizmetini de vermekteyiz.

Hankook kış lastiği, Kumho Kış lastiği, Michelin Kış lastiği, Pirelli kış lastiği, Continental kış lastiği dahil olmak üzere onlarca ürün yelpazesinden size en uygun ve en avantajlı olan lastiği seçmenize yardımcı oluyoruz.

Ankara merkezli işletmemizi ziyaret edebilir ve aracınız hakkında lastik konusunda detaylı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Siz de kış lastiği ne zaman takılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız, daimi olarak sürüş yaptığınız yollar hakkında bilgi verebilir ve aracınız için hangi marka ve model üzerinden tercih yapmanız gerektiği hakkında teknik destek talep edebilirsiniz.

Ceylan oto lastik yılların getirdiği tecrübe ile kış lastiğinizi sunmaya devam ediyor hem de sökme işlemi yapılan yaz lastikleriniz için lastik oteli uygulamasını devam ettiriyor. Siz de 4 mevsim lastik sökme-takma-balance işlemlerinizi sorunsuz olarak yapabilir ve lastiklerinizi otelimize emanet edebilirsiniz. Detaylar ve güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.