metot bilişim
ankara web tasarım

Kış Lastiği

Kış Lastiği

Kış lastiği kış mevsiminin zorlu koşullarında dayanabilmesi amacıyla özel olarak tasarlanmaktadır. Bu lastikler karlı, buzlu ve dolayısıyla kaygan zeminlerde yüksek yol tutuşu sağlayabilmektedir. Daha kontrollü ve güvenli bir sürüş deneyimi için lastikleri mevsimine uygun olarak seçmek son derece önemlidir.

Kış lastiği yazın kullanılır mı? Yüksek performans ve güvenlik gibi özelliklere sahip dayanıklı kışlık lastikler elbette yaz aylarında da kullanılabilir. Ancak bu, önerilen bir davranış değildir. Bir oto lastiği, mevsimine uygun olarak seçilmelidir. Yaz mevsiminde yazlık lastik kullanmak, sürüş deneyimini iyileştirmektedir. Üstelik yakıt tasarrufundan yol tutuşuna kadar farklı hususlarda da önemli avantajlara kapı aralayabilmektedir.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kışlık lastik değişim tarihi nedir? Kışlık lastiklere kar lastiği de denilmektedir. Kışlık lastik zorunluluğu yasal anlamda 1 Aralık’ta başlayıp 1 Nisan’da bitmektedir. Ancak istenmesi halinde bu lastiklere Ekim veya Kasım aylarında geçmek de mümkündür. Bu seçim biraz da yaşadığınız ilin mevsimsel şartlarına bağlı olarak gerçekleşmelidir. Örneğin İzmir gibi görece sıcak şehirlerde erkenden kışlık lastik takmaya gerek yoktur. Ancak Erzurum gibi kışı ve sonbaharı soğuk geçen şehirlerimizde Ekim-Kasım aylarında da kışlık lastik kullanımı faydalı olabilmektedir.

Kışlık lastiklerin değiştirilmesi gereken tarih, ilkbahar mevsiminin başlarıdır. 1 Nisan’dan itibaren, istenmesi halinde yaz lastiklerine veya dört mevsim lastik olarak bilinen ürünlere geçiş yapılabilmektedir. Pek çok farklı lastik üreticisinin kışlık veya yazlık modelleri mevcuttur. Ceylan Oto bünyesinde satışı gerçekleştirilen bazı markalar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Dunlop
 • Michelin
 • Lassa
 • Hankook
 • Continental
 • Bridgestone
 • Good Year
Kış Lastiği

Kış Lastiği Fiyatları

Bilindiği üzere lastikler hem araç hem de yakıt performansını oldukça etkilemektedir. Bu sebeple kış lastik seçimi yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Kış lastikleri için piyasada çok fazla marka ve model bulunmaktadır. Bu marka ve modellerin tamamı özel ihtiyaç ve isteklere yönelik tasarlanmış ürünlerdir. Farklı iklim koşulları için, mevsimsel değişimlere göre ya da coğrafi koşullar dikkate alınarak optimize edilmişlerdir.

Kış lastik fiyatları belli başlı kriterlerden etkilenmektedir. Bunlar arasında lastiğin boyutu, üretici firmanın fiyatlandırma politikaları ve lastiğin çeşitli teknik detayları yer almaktadır. Lastikler her şeyden önce aracınızın jantı ile boyut açısından uyumlu olmalıdır. Bunun haricinde güvendiğiniz tedarikçilerden ve güvenilir markaların ürünlerinden satın almanız iyi bir tercih olacaktır.

Bir lastik kışlık olabileceği gibi dört mevsim kategorisinde de yer alabilir. Bahar veya yaz aylarında dört mevsim lastikler, kullanıcının talepleri de dikkate alınarak tercih edilebilir durumdadır. Ancak kış aylarında kış lastiklerini tercih etmek gerekmektedir. Kış lastiği fiyat konusunda sormak istediğiniz modelleri iletmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kış Lastiği

Oto Lastik Fiyatları

Lastik fiyatları daha önce de sözünü ettiğimiz üzere bazı temel faktörlerden etkilenmektedir. Bunların arasında lastiğin boyutu gibi çeşitli teknik detaylar da bulunmaktadır. Lastik boyutu aracınız ile uyumludur. Örneğin 195 65 r15 ve 205 55 r16 gibi farklı boyut seçeneklerinden söz etmek mümkündür. Araba lastiği fiyatları önemli bir husus olsa da kışlık lastik takmak gibi hayati bir konuda, daha önemli bazı faktörler vardır. Bunlar lastiğin işlevleri ile alakalıdır ve aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Direksiyon hakimiyetini kolaylaştırır.
 • Yol tutuşunu maksimize eder.
 • Farklı arazi tiplerine göre optimize edilmiş pek çok seçeneğe sahiptir.
 • Yuvarlanma direnci düşüktür.
 • Yakıt tasarrufu sağlar.

Soğuk havalarda, dört mevsim ya da yaz lastikleri sertleşen kauçuk sırt sebebiyle yeterli çekiş kuvvetini sağlayamazlar. Ancak kış lastiklerinin sırt kısmında kullanılan kauçuk bileşimleri, esnekliklerini koruyacak ve daha iyi bir yol tutuşu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kışlık lastik dişlerinin daha derin olması ve kendine özgü desenlere sahip olması gerekmektedir. Dişlerdeki bu derinlik, karın lastikte birikmesini engeller ve daha iyi bir çekiş sağlar.

En İyi Kar Lastiği

Kar lastiği veya başka bir deyişle kış lastiği zorunlu mu? Evet, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kar lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Bu anlamda cezalara yakalanmamak, insan sağlığını tehlikeyle atmamak ve güvenli bir sürüş deneyimi için kış lastikleri büyük bir önem taşımaktadır.

Kış lastikleri özellikle mevsim değişimlerinin başladığı dönemlerde insanların aklını meşgul etmektedir. Bu sebeple artan talep sonrası fiyatlar yükselmekte ve istenilen ürünler bulunmayabilmektedir. İhtiyaçlarınıza uygun Lastik Modeli ve markasını öğrenmek için 0312 395 31 18 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan faydalanabilirsiniz.

Kışlık lastik özellikleri pek çok kullanıcı tarafından iyi bilinmektedir. Ancak en iyi kış lastiklerinin hangisi olduğu konusu net değildir. Dünyanın önde gelen birçok üreticisi, son derece başarılı lastik modellerinin imalatını gerçekleştirmektedir. Bu lastiklerden jantınızın boyutlarıyla uygun olanları tercih ederek mevsimsel anlamda en verimli lastikleri kullanabilirsiniz.