metot bilişim
ankara web tasarım

Çelik Jant Düzeltme

Çelik jant düzeltme işlemi tamamen çelikten üretilmiş ya da çelik alaşımlı jantların düzeltilerek onarılmasını tanımlamaktadır. Düzeltilen jantlar eski işlevine ve performansına kavuşmaktadır.

Çelik jant düzeltme uygulaması otomotiv alanında gerçekleştirilen ve deneyim gerektiren bir alandır. Çeşitli fiziksel etkiler sonucunda aracın jant kısmında meydana gelen problemler jant tamiri işlemini gerekli kılmaktadır.

Çelik Jant Düzeltme Fiyatları

Öncelikle “Jant nedir?” Sorusunu yanıtlayalım. Jant, lastiklerin takıldığı ve aracın hareketini sağlaması için dönerek hareket eden elemanlardandır. Birden çok jant tipi vardır. Jantlar, aracın sürüş performansını da doğrudan etkilemektedir. Hasarlı veya düzgün çalışmayan jant, aracın sola ya da sağa çekmesine, direksiyon hakimiyetinin düşmesine ve hatta daha fazla yakıt harcanmasına yol açmaktadır.

Çelik jantlar dayanıklı ve uygun maliyetli bir çözümdür. Darbe aldıklarında kırılmaları çok zordur. Bunun yerine bükülür veya eğilirler. Ancak alüminyum jantlara kıyasla çok daha ağırdırlar. Günümüzde alüminyum alaşımlı jantlar çok daha fazla tercih edilmektedir. Daha pahalı olsalar da arabanın performansını ve yakıt tasarrufu düzeyini arttırırlar.

Tamamen çelikten üretilen bir jantın onarımı bazı özel makineler aracılığıyla başarıyla yapılabilmektedir. Tamir, jantı komple yenilemeye kıyasla, maliyet açısından daha avantajlı bir çözüm olabilmektedir.

Peki jant düzeltme ne kadar? Fiyatlar işletmenin deneyimine, sahip olduğu teknik donanımın kalitesine ve materyal çeşitliliğine göre değişiklik gösterebilir. Yamuk jant düzeltme fiyatı ya da jant boyama fiyat konularında güncel bilgiler almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çelik Jant Düzeltme ve Boyama

Jant eğriliği nasıl anlaşılır? Bazen dışarıdan bir bakışta jantların eğri olduğunu anlamak zor olabilir. Bu gibi durumlarda eğriliği tespit etmenin en iyi yolu eğrilik belirtilerinin olup olmadığını kontrol etmektir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

  • Lastiğin hava kaçırması: lastiğin jant ile temas halinde olan kısmı tam yuvarlak bir şekilde üretilmiştir. Jantta bir yamukluk veya eğrilik varsa, bombe oluşması kaçınılmazdır. Bu yüzden de lastik hava kaçırmaya başlayacaktır. Lastik sağlıklı olmasına karşın yanaklardan hava kaçağı varsa, bunun nedeni jant eğriliği olabilir.
  • Sarsıntılı bir yolculuk deneyimi.
  • Direksiyonda titreme olması: Jant balansı uygun bir şekilde yapıldıysa tam bir yuvarlak biçiminde dönmesi beklenir. Ama yamuk jantta balans ayarı da kaçınılmaz olarak bozulacağından araç hızlandıkça direksiyon titreyebilir.

Çelik jantta meydana gelen bir hata, onarım sağlanmadığı takdirde sürüş güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Jantın rengi ve görünümü, aracın genel görünümünü de önemli ölçüde etkilemektedir. Jant boyama uygulaması da jant estetiğine müdahale amacıyla yapılmaktadır.

Çelik Jant Düzeltme

Çelik Jant Düzeltme Makinesi

Jantlar, yol tutuş performansını da etkilemektedir. Bu parçanın hasarlı olması sürüş sırasında aracı sarsabilmektedir. Bu nedenle sürüş konforu ve güvenliği de olumsuz etkilenmektedir. Aracın fren performansı ile çekiş gücü de olumsuz etkilenen diğer öğelerdendir. Peki bir jant neden bozulur ya da yamulur?

  • Hızla kaldırıma çıkılması
  • Yüksek hızla giderken hasarlı rögar kapağı gibi bir engele temas edilmesi
  • Zamana bağlı eskime ve deforme olma
  • Düşük hava basınçlı lastik kullanımı
  • Çeşitli trafik kazaları

Jant onarımı sık gereksinim duyulan bir işlem değildir. Ancak ülkemiz yollarındaki tümsek veya çukurlukların fazlalığı zaman içerisinde jantları yıpratabilmektedir. Bu bölgeye güçlü bir darbe geldiğinde, en sık gözlenebilecek sorunlardan biri yamulmadır.

Güvenlik için hasarlı jantın değiştirilmesi ya da tamir edilmesi önerilmektedir. Düzeltmeden sonra jant, eski gücüne geri dönebilmektedir. Ceylan Oto Lastik, kullandığı modern ve güçlü düzeltme makineleri sayesinde pek çok çelik jantı başarıyla onarmaktadır. 13 ila 22 inç arasında olan tüm jantlar işletmemiz bünyesinde tamir edilebilmektedir.

Çelik Jant Düzeltme Nasıl Yapılır?

Tamir ya da düzeltme işlemi, hasarın tipine ve boyutuna göre hayata geçirilmektedir. Tam çelik jantlar da alaşımlı çelik jantlar da düzeltme makinesi yardımıyla düzeltilebilmektedir. Basınçlı pres yöntemiyle düzeltme işlemi, çelik alaşımlı modeller için son derece uygundur.

Hafif alaşımlı jantlar yapıları sebebiyle sürüş konforunu arttırabilir. Alüminyum veya titanyum gibi malzemelerden üretilen hafif metal jantlar ise aracın toplam ağırlığını düşürerek yakıt tasarrufu sağlar. Tamamen çelikten imal edilen jantlar ise daha dayanıklıdır ve daha uzun süre kullanılır. Jant düzeltme işlemi, jantın bileşimi de dikkate alınarak gerçekleştirilir.

Çelik jant düzeltildikten sonra lastik balans ayarı da yapılmaktadır. Jant ve lastik tamiri en uygun ekipmanlar kullanılarak deneyimli ustalar tarafından gerçekleştirilmelidir. Jant düzeltme Ankara için düşünüldüğünde, Ceylan Oto Lastik bu alanda tecrübesiyle öne çıkmaktadır.