metot bilişim
ankara web tasarım

AT Tip Off Road Lastikleri

AT Tip Off Road Lastikleri

AT tip off road lastikleri tasarımları gereği her türlü arazide kullanılabilen lastiklerdir. Yani hem asfalt yolda hem de arazide kullanım için üretilmişlerdir. Bu tür lastikler, gevşek arazide yol tutuşu maksimize eder, asfalt yollarda da güvenli bir sürüş sağlarlar.

AT tip off road lastikleri önceleri askeri amaçlarla kullanılmış, zamanla sivil endüstrinin de dikkatini çekerek yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bu lastiklerin en önemli özelliği, standart off road lastiklerinin dişli tasarımıyla yol lastiklerinin yapısını birleştirmesidir.

AT Tip Off Road Lastikleri Neden Kullanılır?

AT tip off road lastikleri çok amaçlı kullanıma yöneliktir. Bu sebeple, yalnızca otoyollarda ve şehirlerde ya da yalnızca arazide araç kullanan kişiler için en uygun seçenek değildir. Bu lastikler biraz gürültüye sebep olabilirler ve fren yapmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyabilirler. Fakat darbelerde tümsekleri aşmada harika performans gösterirler.

Genel olarak avantajları şunlardır:

  • Açık sırt tasarımı sayesinde arazi yüzeyinde lastiklerin çekişini iyileştirir. Kaya ve çamur üzerinde iyi bir tutuş sağlarken asfalt yollarda da birbirine kenetlenen yapısıyla harika bir yol tutuşu sağlayarak konforu artırır.
  • Bu lastiklerin bazı modellerinde, aracın yük taşıma kapasitesini artırmak amacıyla güçlendirilmiş yan kısımlar vardır. Genelde ağır kamyonlar ve arazi kullanımı daha yüksek olan araçlar için tercih edilirler. Karavanlar da bu daha agresif lastik tipinin avantajlarından faydalanabilir.
  • AT (all terrain) off road lastikleri tüm yıl boyunca kullanılabilirler. Karlı ve buzlu yüzeylerde bile çekiş sağlayabilirler. Bu sayede sürücüleri kışlık lastik masrafından kurtarırlar.

AT Tip Off Road Lastikleri Fiyatları

All terrain tipi lastikler için piyasada geniş bir fiyat skalasında ürün bulmak mümkündür. Fakat düşük fiyatlı lastikleri seçerken dikkat edilmelidir. Zira, çok uygun fiyatlara alınan bazı lastikler hem kötü performans sergileyebilirler hem de sürüş güvenliğini riske sokabilirler. Dolayısıyla, bu lastiklerin bilinen, saygın markalarca üretilmiş modellerini tercih etmek en doğru seçenek olacaktır.

AT Tip Off Road Lastikleri Türleri Nelerdir?

All terrain off road lastikleri, pek çok off road lastiği türünden biridir. Piyasada pek çok markanın bu türde lastik üretimi bulunmaktadır. Off road lastik türlerini inceleyerek aracınız için en uygun lastiği seçebilirsiniz.

AT tip off road lastikleri hangi araçlar için uygundur?

AT tip off road lastiklerin uygun olduğu araçlar şunlardır:

  • Hafif kamyonlar.
  • Kamyonetler.
  • SUV’ler.
  • Kamp araçları.
  • 4 çekişli araçlar.

AT tip off road lastikler çok fazla gürültü çıkarır mı?

Off road lastikleri, diğer lastik tiplerine göre daha gürültülüdür. AT tipi de aynı şekilde daha gürültülü olabilmektedir. Fakat piyasada gürültüyü azaltan modeller de mevcuttur. Özellikle Kumho’nun all terrain modelleri gürültü azaltıcı özelliğiyle bilinmektedir.

AT tip off road lastiklerini nereden alabilirim?

Kullanışlı olmaları sebebiyle bu lastikler artık çoğu lastikçide bulunmaktadır. Ankara civarında at tipi off road lastik arıyorsanız Ceylan Oto Lastik’ten online randevu alarak sizin için en uygun modeli tercih edebilirsiniz.