metot bilişim
ankara web tasarım

Kış Lastiği Hangi Araçlara Zorunlu?

Kış Lastiği Hangi Araçlara Zorunlu?

Kış lastiği hangi araçlara zorunlu? Türkiye genelinde tüm ticari araçlar için kışlık lastik takma zorunluluğu bulunmaktadır. Yük veya yolcu taşıyan ticari araçlar kış lastiği kullanmadıkları takdirde ceza alırlar. Gerektiğinde kar lastiği takmak yol güvenliğinin sağlanabilmesi açısından da son derece önemlidir.

Kış lastiği hangi araçlara zorunlu olacak, ticari araçların kapsamı nedir? Otobüs, minibüs, tır, kamyon gibi yük veya yolcu taşıyabilen araçlarda kışlık lastiklerin kullanılması yasalarca zorunlu tutulmuştur. Zorlu kış şartlarında, iklim koşulları göz önünde bulundurularak üretilen lastikler kullanılmalıdır. Lastikleri mevsimine uygun kullanmak yol tutuş performansını ve yakıt tasarrufunu da arttırabilmektedir.

Farklı coğrafyalarda yaşanan farklı mevsim şartlarından dolayı, kış lastiği uygulaması için özel olarak bir tarih vermek mümkün olmamaktadır. Can güvenliği sebebi ile önlem amacıyla kullanılacak olan binek araç lastikleri için resmi tarih bulunmamaktadır. Ancak özellikle ağır vasıta ve yük araçları için Resmî Gazete kararıyla zorunlu kullanım tarihleri belirlenmiştir.

Kış Lastiği Hangi Araçlara Zorunlu 2023?

Son yıllarda mevsimler arasında farklılık yaşanması sebebiyle, Türkiye genelinde bağlayıcı olması açısından optimum tarihler önceden ilan edilmektedir. Ulaştırma Bakanlığı onayı ile belirtilen tarih verileri Karayolları dahilinde de denetime açıldı.

Kar lastikleri hangi araçlara zorunlu? Kış lastiği uygulaması, 2023 yılında da tüm ticari araçlar için zorunlu tutulmuştur. Ticari araçlar genellikle şehirler arasında gidip geldiklerinden, yolculuk yapılan kentler arasında iklimsel farklılıklar olabilmektedir. Türkiye, dört mevsimin de yaşandığı bir ülkedir. Buzlanma, kar ve yağmur gibi şartların sürüş güvenliğini minimum düzeyde etkilemesi için kışlık lastikler elzemdir. Kar lastikleri, dört tekere de takılmalıdır.

Ankara’da lastik temin ve montaj işlemleri alanında hizmet veren Ceylan Oto ile can güvenliğiniz için en doğru kış lastiğinizi tespit edebilirsiniz. Aracınıza en uygun lastik modelleri hakkında detaylı bilgi alabilir ve talep ettiğiniz marka ile modelin en güncel üretimlerine sahip olabilirsiniz.

Kış Lastiği Hangi Araçlara Zorunlu?

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunlu Değil?

Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor? Araçlarda kış lastiği kullanımının cezai yaptırım gerektiren uygulamaları her araç için zorunlu olmayacak. İlgili konu; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereğince belirlenen maddelere göre alınan son kararla ele alınmıştır. Buna göre, yolcu ve eşya taşımak amacıyla kullanılan araçlar için zorunlu uygulama denetimlerinin yapılacağı bilinmektedir.

Özel otomobillerde kış lastiği zorunluluğu var mı? Hayır, hususi araçlar bu yasal zorunluluktan muaftır. Ancak yine de can güvenliğinin sağlanmasına ve kazaların önlenmesine katkıda bulunmak açısından kış lastikleri takılmalıdır. Dört mevsim boyunca kar yağmayan veya buzlanma yaşanmayan bir bölgede yaşıyorsanız yaz lastiği kullanmaya devam edebilir veya dört mevsim lastiklerini tercih edebilirsiniz. Ancak araçla farklı şehirlere yolculuk yapmayı planlıyorsanız, ilgili şehirlerin hava durumunu dikkate almalısınız.

Kış Lastiği Hangi Aylarda Zorunlu Olacak?

Can ve mal güvenliği açısından hayati derecede öneme sahip olan kış lastiği kullanımı için sürücüler hem bilgilendirilecek hem de denetlenecek. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık – 1 Nisan arasındaki 4 aylık dönemi kapsamaktadır. Bu elbette yasal zorunluluğun uygulanacağı ve sürücülerin ceza alabileceği tarihleri ifade ediyor.

Ülkemizdeki bazı şehirlerin iklim koşulları 1 Nisan sonrasında da kış lastiği kullanımını gerekli kılabilir. Aracınızı böyle bir bölgede kullanacaksanız kış lastiği kullanımını uzatmanız faydalı olacaktır. Özellikle Ankara gibi -7 derecenin altına sıklıkla inen hava sıcaklıklarında yaşanan yağışlarda ve karlı yollarda, kullanımı bir zorunluluk olan kışlık lastiklerin farklı modelleri mevcuttur. Jantınızın boyutuna uygun bir şekilde lastiklerinizi Ceylan Oto’dan temin edebilirsiniz.

Kar lastiği zorunluluğu olmayan sıcak yaz veya bahar günlerinde ise yazlık lastiklerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Böylece aracınız daha iyi bir performans gösterecektir. Ceylan Oto, jant ve lastik alanında pek çok profesyonel hizmetle öne çıkmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Lastik sökme takma
Jant ve lastik satışı
Lastik oteli
Jant düzeltme
Lastik tamiri
Balans ayarı
Lastik sökme takma
Jant ve lastik satışı
Lastik oteli
Jant düzeltme
Lastik tamiri
Balans ayarı

“Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?”

Kış lastiği zorunluluğu kalktı mı? Hayır, ülkemizde belli tarihler arasında bu yasal zorunluluk devam etmektedir. Ticari araçlarda kışlık lastiklerin zorunlu olduğu tarih aralığından daha önce söz etmiştik. Hatırlamak gerekirse 1 Nisan itibariyle bu zorunluluk ortadan kalkmaktadır.

Kışlık lastik zorunluluğu hususundaki denetimler, bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan personel tarafından yapılmaktadır. Ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin ilgili birimleri de denetim gerçekleştirebilecek.

Kış lastiği hangi illerde zorunlu? Şehir fark etmeksizin, ilan edilen tarih aralığında ülke çapında bu zorunluluk uygulanmaktadır. Ceylan Oto Lastik hem hususi hem ticari araçlar için tasarlanan kışlık lastiklerle ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Aynı zamanda yazlık lastiklerinizin saklanması için lastik oteli gibi hizmetleri de sizlere en avantajlı şartlarla sunmaktadır.